Mido - M021.431.11.061.02
M021.431.11.061.02 Commander Chronometer Stainless Steel / Grey / IBA
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Commander |
| Reference: | M021.431.11.061.02 (aka: M0214311106102) |
| Name: | M021.431.11.061.02 Commander Chronometer Stainless Steel / Grey / IBA |
| Limited: | Yes, 1889 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Commander Chronometer reference M021.431.11.061.02 has a stainless steel case with a diameter of 40.00mm, which houses the self-winding, COSC-certified caliber C07.821. The dial is Grey. This watch is a limited edition of 1889 pieces ' Inspired by Architecture' (IBA).