Mido - M021.626.11.091.00
M021.626.11.091.00 Commander Big Date Stainless Steel / Green / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Commander |
| Reference: | M021.626.11.091.00 (aka: M0216261109100) |
| Name: | M021.626.11.091.00 Commander Big Date Stainless Steel / Green / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Commander Big Date reference M021.626.11.091.00 has a stainless steel case with a diameter of 42.00mm, which houses the self-winding caliber C07.651 with big date display at 6:00. The dial is Green.