Mido - M031.631.33.061.00
M031.631.33.061.00 Commander Icône PVD / Black / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Commander |
| Reference: | M031.631.33.061.00 (aka: M0316313306100) |
| Name: | M031.631.33.061.00 Commander Icône PVD / Black / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Commander Icône reference M031.631.33.061.00 has a stainless steel case with black PVD-plating, which houses the self-winding, COSC-certified caliber C07.821. The dial is Black. The Mido Commander Icône is fitted with an integrated stainless steel bracelet.