Mido - M005.430.11.061.81
M005.430.11.061.81 Multifort Gent Stainless Steel / IBA
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M005.430.11.061.81 (aka: M0054301106181) |
| Name: | M005.430.11.061.81 Multifort Gent Stainless Steel / IBA |
| Limited: | Yes, 1932 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Multifort reference M005.430.11.061.81 has a Stainless Steel case of 42.00mm, and a Grey dial with applied indexes 'Inspired by Architecture'. It is powered by a self-winding movement with windows for both day and date (caliber C07.621).