Mido - M005.430.37.051.80
M005.430.37.051.80 Multifort Gent PVD / Black / Rubber
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M005.430.37.051.80 (aka: M0054303705180) |
| Name: | M005.430.37.051.80 Multifort Gent PVD / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Multifort reference M005.430.37.051.80 has a PVD-coated Stainless Steel case of 42.00mm and a Black dial with applied indexes. It is powered by a self-winding movement with windows for both day and date (caliber C07.621).