Mido - M005.614.16.031.00
M005.614.16.031.00 Multifort Chronograph Stainless Steel / Silver
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M005.614.16.031.00 (aka: M0056141603100) |
| Name: | M005.614.16.031.00 Multifort Chronograph Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Multifort reference M005.614.16.031.00 has a Stainless Steel case (diameter 44.00mm), and a Silver dial with applied indexes. This watch is powered by a self-winding movement with chronograph and indicators for the day and date (caliber A05.H21), which can be admired through the see-through case back.