Mido - M025.407.36.061.10
M025.407.36.061.10 Multifort Gent Adventure
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M025.407.36.061.10 (aka: M0254073606110) |
| Name: | M025.407.36.061.10 Multifort Gent Adventure |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Multifort reference M025.407.36.061.10 has a PVD-coated Stainless Steel case of 42.00mm and a 'gunmetal' Grey dial with applied indexes. It is powered by a self-winding movement with windows for both day and date (caliber C07.611).