Mido - M032.605.47.410.00
M032.605.47.410.00 Multifort Gent Mechanical Skeleton Limited Edition
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M032.605.47.410.00 (aka: M0326054741000) |
| Name: | M032.605.47.410.00 Multifort Gent Mechanical Skeleton Limited Edition |
| Limited: | Yes, 999 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Multifort reference M032.605.47.410.00 has a PVD-coated Titanium case of 44.00mm and an openworked dial. It is powered by the hand-wound caliber 6498-1, which is partially skeletonized.