Mido - M032.607.36.050.09
M032.607.36.050.09 Multifort Gent Escape Black
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M032.607.36.050.09 (aka: M0326073605009) |
| Name: | M032.607.36.050.09 Multifort Gent Escape Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Multifort reference M032.607.36.050.09 has a Stainless Steel case of 44.00mm with aged PVD-coating, and a Black dial with oversized Arabic numerals. It is powered by a self-winding movement with date (caliber C07.611).