Mido - M032.607.36.050.99
M032.607.36.050.99 Multifort Gent Escape Horween Special Edition
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M032.607.36.050.99 (aka: M0326073605099) |
| Name: | M032.607.36.050.99 Multifort Gent Escape Horween Special Edition |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Multifort reference M032.607.36.050.99 has a Stainless Steel case of 44.00mm with aged PVD-coating, and a Black dial with oversized Arabic numerals. It is powered by a self-winding movement with date (caliber C07.611). This watch comes with two straps, both made of leather from the Horween tannery.