Mido - M038.429.36.051.00
M038.429.36.051.00 Multifort Dual Time PVD / Black
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M038.429.36.051.00 (aka: M0384293605100) |
| Name: | M038.429.36.051.00 Multifort Dual Time PVD / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Multifort reference M038.429.36.051.00 has a Stainless Steel case with black PVD-coating of 42.00mm, and a Black dial with applied indexes. It is powered by a self-winding movement with date and second time zone (caliber C07.661), which can be admired through the see-through case back.