Mido - M038.436.11.031.00
M038.436.11.031.00 Multifort Skeleton Vertigo Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M038.436.11.031.00 (aka: M0384361103100) |
| Name: | M038.436.11.031.00 Multifort Skeleton Vertigo Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Multifort Skeleton Vertigo reference M038.436.11.031.00 has a Stainless Steel case of 42.00mm and a Silver dial, the later partially open-worked to reveal the caliber C07.631 that lies within.