Mido - M040.407.33.027.00
M040.407.33.027.00 \Multifort Powerwind Yellow Gold / Champagne / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M040.407.33.027.00 (aka: M0404073302700) |
| Name: | M040.407.33.027.00 \Multifort Powerwind Yellow Gold / Champagne / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Mido Multifort Powerind reference M040.407.33.027.00 has a Stainless Steel case of 40.00mm, and a Champagne dial with vintage Mido logo. This watch is powered by caliber C07.621, a self-winding movement with power reserve up to 80 hours. Both case and bracelet are PVD-coated in yellow gold.