Mido - M040.408.11.041.00
M040.408.11.041.00 Multifort Powerwind Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M040.408.11.041.00 (aka: M0404081104100) |
| Name: | M040.408.11.041.00 Multifort Powerwind Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Multifort Partimony reference M040.408.11.041.00 has a Stainless Steel case of 40.00mm, and a Blue dial with vintage Mido and Powerwind logo's. This watch is powered by caliber 2836-2, a self-winding movement with windows for both day and date.