Mido - M040.427.16.052.00
M040.427.16.052.00 Multifort Patrimony Chronograph Stainless Steel / Black
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Multifort |
| Reference: | M040.427.16.052.00 (aka: M0404271605200) |
| Name: | M040.427.16.052.00 Multifort Patrimony Chronograph Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Mido Multifort Partimony reference M040.427.16.052.00 has a Stainless Steel case of 42.00mm, and a Black dial with vintage Mido logo and tachymeter scale. This watch is powered by caliber A05.H31, a self-winding movement with chronograph and power reserve up to 60 hours.