Mido - M026.430.17.041.00
M026.430.17.041.00 Ocean Star 200 Red Bull Cliff Diving
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.430.17.041.00 (aka: M0264301704100) |
| Name: | M026.430.17.041.00 Ocean Star 200 Red Bull Cliff Diving |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Ocean Star 200 reference M026.430.17.041.00 is a limited edition of 500 pieces created in collaboration with Red Bull Cliff Diving.