Mido - M026.430.17.041.01
M026.430.17.041.01 Ocean Star 200 20th Anniversary Inspired by Architecture
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.430.17.041.01 (aka: M0264301704101) |
| Name: | M026.430.17.041.01 Ocean Star 200 20th Anniversary Inspired by Architecture |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 1841 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Ocean Star 200 M026.430.17.041.01 is a limited edition of 1841 pieces created in celebration of the 20th anniversary of the Inspired by Architecture slogan.