Mido - M026.430.37.051.00
M026.430.37.051.00 Ocean Star 200 Rose / Black / Rubber
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.430.37.051.00 (aka: M0264303705100) |
| Name: | M026.430.37.051.00 Ocean Star 200 Rose / Black / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Ocean Star M026.430.37.051.00 has a stainless steel case with rose gold PVD plating and a black dial. It is fitted with a black rubber strap.