Mido - M026.430.47.061.00
M026.430.47.061.00 Ocean Star 200 Titanium / Grey / Rubber
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.430.47.061.00 (aka: M0264304706100) |
| Name: | M026.430.47.061.00 Ocean Star 200 Titanium / Grey / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Ocean Star M026.430.47.061.00 has a titanium case and a matte grey dial. It is fitted with an orange rubber strap.