Mido - M026.608.11.041.01
M026.608.11.041.01 Ocean Star 600 Chronometer Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.608.11.041.01 (aka: M0266081104101) |
| Name: | M026.608.11.041.01 Ocean Star 600 Chronometer Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Ocean Star 600 reference M026.608.11.041.01 has a stainless steel case (43.50mm) with ceramic bezel insert, which is water resistant up to 600 meters. Power comes from the self-winding caliber C07.821, which features a silicon balance spring and which is COSC-certified. The dial is Blue.