Mido - M026.608.11.051.01
M026.608.11.051.01 Ocean Star 600 Chronometer Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.608.11.051.01 (aka: M0266081105101) |
| Name: | M026.608.11.051.01 Ocean Star 600 Chronometer Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Ocean Star 600 reference M026.608.11.051.01 has a stainless steel case with a diameter of 43.50mm, which is water resistant up to 600 meters. Power comes from the self-winding caliber C07.821, a COSC-certified chronometer with a silicon balance spring. The dial is Black.