Mido - M026.608.37.051.00
M026.608.37.051.00 Ocean Star 600 Chronometer DLC / Black / Rubber
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.608.37.051.00 (aka: M0266083705100) |
| Name: | M026.608.37.051.00 Ocean Star 600 Chronometer DLC / Black / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Ocean Star 600 reference M026.608.37.051.00 has a DLC-coated case with a diameter of 43.50mm, which is water resistant up to 600 meters. Power comes from the self-winding caliber C07.821, which features a silicon balance spring and which is COSC-certified. The dial is Black.