Mido - M026.627.37.051.00
M026.627.37.051.00 Ocean Star Chronograph DLC / Black / Rubber
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.627.37.051.00 (aka: M0266273705100) |
| Name: | M026.627.37.051.00 Ocean Star Chronograph DLC / Black / Rubber |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Ocean Star Chronograph reference M026.627.37.051.00 features a DLC-coated Stainless Steel case with a diameter of 44.00mm, crowned by a ceramic bezel inlay. This watch is powered by a self-winding caliber A05.H31 chronograph movement. The dial is Black.