Mido - M026.629.11.051.03
M026.629.11.051.03 Ocean Star GMT Stainless Steel / Black =Green / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.629.11.051.03 (aka: M0266291105103) |
| Name: | M026.629.11.051.03 Ocean Star GMT Stainless Steel / Black =Green / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Ocean Star GMT reference M026.629.11.051.03 has a stainless steel case and a Black dial. Power comes from the self-winding caliber C07.661, which features a second time zone display. The bezel is made of ceramics.