Mido - M026.629.17.051.00
M026.629.17.051.00 Ocean Star GMT Stainless Steel / Black / Canvas
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.629.17.051.00 (aka: M0266291705100) |
| Name: | M026.629.17.051.00 Ocean Star GMT Stainless Steel / Black / Canvas |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Ocean Star GMT reference M026.629.17.051.00 features a stainless steel case with a diameter of 44.00mm, which holds a self-winding caliber C07.661 movement. The dial is Black. The bezel is made of ceramics.