Mido - M026.807.11.031.00
M026.807.11.031.00 Ocean Star Decompression Timer 1961
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.807.11.031.00 (aka: M0268071103100) |
| Name: | M026.807.11.031.00 Ocean Star Decompression Timer 1961 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 1961 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Ocean Star Decompression Timer 1961 Limited Edition reference M026.807.11.031.00 was introduced in 2021. It follows the theme set with the 2020 M026.807.11.051.00, but updates it with lighter and brighter colors.