Mido - M026.807.11.041.01
M026.807.11.041.01 Ocean Star Tribute Stainless Steel / Blue Gradient
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.807.11.041.01 (aka: M0268071104101) |
| Name: | M026.807.11.041.01 Ocean Star Tribute Stainless Steel / Blue Gradient |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Ocean Star M026.807.11.041.01 has a stainless steel case of 40.50mm, which house the self-winding caliber C07.621. Thei Blue dial has a gradient finish.