Mido - M026.829.17.051.00
M026.829.17.051.00 Ocean Star Decompression Worldtimer Stainless Steel / Black
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.829.17.051.00 (aka: M0268291705100) |
| Name: | M026.829.17.051.00 Ocean Star Decompression Worldtimer Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Cities |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Ocean Star Decompression Worldtimer, introduced in 2023, combines the colorful neo-vintage 'Decompression Timer' with a second time zone courtesy of its self-winding caliber C07.661. Reference M026.829.17.051.00 has a black bezel insert and matching base tone for the Multi-Color dial.