Mido - M026.829.18.041.00
M026.829.18.041.00 Ocean Star GMT Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.829.18.041.00 (aka: M0268291804100) |
| Name: | M026.829.18.041.00 Ocean Star GMT Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Mido Ocean Star GMT M026.829.18.041.00, introduced in 2024 has a stainless steel case of 40.5mm and a Blue dial. This watch is powered by caliber C07.661, a self-winding movement with additional 24-hour hand.