Mido - M026.830.17.081.00
M026.830.17.081.00 Ocean Star Tribute Gradient Stainless Steel / Grey
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.830.17.081.00 (aka: M0268301708100) |
| Name: | M026.830.17.081.00 Ocean Star Tribute Gradient Stainless Steel / Grey |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mido Ocean Star Tribute is a modern take on dive watches of the 1960's. Dressed up as reference M026.830.17.081.00, the Ocean Star Tribute has a Stainless Steel case of 40.50mm, and a Grey dial with gradient finish. Inside ticks a self-winding movement by ETA (caliber C07.621).