Mido - M026.907.11.041.00
M026.907.11.041.00 Ocean Star 200 39 Stainless Steel / Black - Blue / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M026.907.11.041.00 (aka: M0269071104100) |
| Name: | M026.907.11.041.00 Ocean Star 200 39 Stainless Steel / Black - Blue / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Ocean Star 39 M026.907.11.041.00 debuted in 2024. This watch has a stainless steel case of 39mm, and a blue dial with vertical gradient.