Mido - M042.430.11.081.00
M042.430.11.081.00 Ocean Star 200C Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Ocean Star |
| Reference: | M042.430.11.081.00 (aka: M0424301108100) |
| Name: | M042.430.11.081.00 Ocean Star 200C Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Mido Ocean Star 200C reference [WATCH_REF} was introduced in 2016. This watch has a stainless steel case and with Grey ceramic bezel insert, and a matching Grey dial. Power comes from ETA's caliber C07.621.