Mido - M043.236.36.101.00
M043.236.36.101.00 Rainflower Blossom Rose Gold / MOP
| Brand: | Mido |
|---|---|
| Family: | Rainflower |
| Reference: | M043.236.36.101.00 (aka: M0432363610100) |
| Name: | M043.236.36.101.00 Rainflower Blossom Rose Gold / MOP |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Mido Rainflower Blossom M043.236.36.101.00 has a case of 34.00mm and a White mother-of-pearl dial with floral pattern, partially open-worked to reveal the self-winding caliber C07.631 within.