Milus - MIL.01.003
MIL.01.003 Lab 01 Blue
| Brand: | Milus |
|---|---|
| Family: | LAB 01 |
| Reference: | MIL.01.003 (aka: MIL01003) |
| Name: | MIL.01.003 Lab 01 Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Milus LAB 01 reference MIL.01.003 has a Stainless Steel case of 40.00mm and a Blue dial made of exposed fiber glass. Inside ticks a self-winding caliber SW200-1 b.