Milus - MIH.02.001
MIH.02.001 Snow Star Silver
| Brand: | Milus |
|---|---|
| Family: | Snow Star |
| Reference: | MIH.02.001 (aka: MIH02001) |
| Name: | MIH.02.001 Snow Star Silver |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Milus Snow Star reference MIH.02.001 has a Stainless Steel case of 39.00mm and a Silver dial made of exposed fiber glass. Inside ticks a self-winding caliber 2892-A2.