Montblanc - 113860
113860 858 Manual Small Second Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Montblanc 1858 Manual Small Seconds is a hand-wound watch with a look inspired by watches from Minerva, a brand acquired by Montblanc several years ago. Its case measures 44mm across, holding a renamed Unitas 6498 movement. Reference 113860 is a limited edition hat is distinguished by its 'vintage' colored Luminova on both hands and dial.