Montblanc - 119065
119065 1858 Automatic 40 Stainless Steel / Bronze / Champagne / Calf
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Montblanc 1858 reference 119065 is a smaller version of the 2017 reference 116241, updated with a smoked champagne dial. It was introduced at SIHH 2018. It features a stainless steel case -now 40 rather than 44mm- with bronze bezel and crown, and a vintage style calfskin strap. This watch is also available with black dial as reference 117833 (calfskin) or 117832) (NATO).