Montblanc - 111206
111206 Bohème Date 27 Stainless Steel / Silver / Alligator
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Bohème Date combines a distinctive feminine design with the codes of fine watchmaking in every little detail: the 27 mm steel case with a height of only 6.8 mm with its slightly curved and integrated horns gives this enduring timepiece a very classic yet distinctive personality. The silver-colored guilloché dial with its 90 facets and sophisticated date indication at 6 o'clock offers perfect readability and refined elegance. The leaf-shaped hands in blue, the black floral Arabic numerals and the minute scale with precious and discrete "filet sauté" will satisfy even the most refined tastes. A high-quality quartz movement assures the utmost precision and perfect functionality of this sophisticated timepiece.