Montblanc - 110714
110714 Heritage Spirit Perpetual Calendar Red Gold
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
18K rose gold (5N) watch in 39mm with silvery white and slightly cambered dial with sunburst pattern. This timepiece has a mechanical movement, a perpetual calendar and a moonphase display. It comes on a black alligator-skin strap with 18K rose gold pin buckle.