Montblanc - 111580
111580 Heritage Spirit Date Automatic 41mm Stainless Steel
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Montblanc Meisterstück Heritage Date Automatic 111580 in stainless steel has a case diameter of 41mm, the dial is silvery white with sunburst pattern. This timepiece has a mechanical movement and it comes on a brown alligator-skin strap with a stainless steel pin buckle. Reference: 111580