Montblanc - 111626
111626 Meisterstuck Heritage Pulsograph
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Montblanc Meisterstuck Heritage Pulsograph 111626 in 18 karat rose gold has a case diameter of 41mm, the dial is silvery white with sunburst pattern. This timepiece has a mechanical movement and it comes on a black alligator-skin strap with a 18 karat rose gold pin buckle. Reference: 111626