Montblanc - 111875
111875 Heritage Spirit Automatic 39mm Red Gold Brown
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Montblanc Heritage Spirit Date Automatic translates the spirit of the Montblanc's iconic Meisterstück fountain pen into the Montblanc Heritage Spirit Watch collection. The Montblanc Heritage Spirit Automatic focuses on essential and useful functionalities embodying the finest Swiss watchmaking codes: pure elegance, bombé dial with sunburst finish, applied indexes, faceted hands in the classical dauphine shape, a central seconds hand and differentiated polished and satin surface finishes on the case.