Montblanc - 112144
112144 Heritage Spirit Date Automatic 39mm Red Gold Diamond
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Montblanc Heritage Spirit Date Automatic translates the spirit of Montblanc's iconic Meisterstück fountain pen into the Montblanc Heritage Spirit Watch collection. The Montblanc Heritage Spirit Automatic focuses on essential and useful functionalities embodying the finest Swiss watchmaking codes: pure elegance, bombé dial with sunburst finish, applied indexes, faceted hands in the classical dauphine shape, a central seconds hand and differentiated polished and satin surface finishes on the case.