Montblanc - 112307
112307 Heritage Spirit Orbis Terrarum Red Gold
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum, launched at SIHH 2015. This elegant watch, part of the Heritage Spirit-collection, features the much-coveted Worldtimer complication. The pushpiece located at the 9 o'clock side of the case makes switching timezones exceedlingly easy. The dial displays earth as seen from above the north pole. Through the 24 flagship cities displayed in the outer rim of the dial, the time in an equal number of timezones can be read simultaneously. The Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum is powered by a selfwinding movement.