Montblanc - 113706
113706 Heritage Spirit Date Automatic 39mm Red Gold Guilloche Diamond
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The sophisticated Montblanc Heritage Spirit Automatic focuses on essential and useful functionalities embodying the finest Swiss watchmaking codes: pure elegance, a dial with refined guilloché parttern, applied indexes, faceted hands in the classical dauphine shape and a central seconds hand. The elegant 39 mm red gold case with its precious diamond set bezel features different polish and satin surfaces that accentuate its contemporary straight lines.