Montblanc - 114876
114876 Heritage Chronometrie Chronograph Quantieme Annuel
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Montblanc Heritage Chronométrie Chronograph Quantième Annuel sports a 18K red gold case measuring in at 42mm. It is fitted with an automatic movement with automatic winding, chronograph function and a so-called annual calendar, which only needs one adjustment each year. Reference: 114876