Montblanc - 116534
116534 Heritage Spirit Orbis Terrarum Asian UNICEF
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
|---|---|
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum UNICEF collection was introduced at SIHH 2017. It consists of three watches limited to 500 pieces each, showing the city names in either Latin, Arabic or Chinese characters. The stainless steel case measures 41mm across and features the UNICEF logo on the case back. Reference 116534 has Chinese city names and characters.