Montblanc - 101638
101638 Star Traditional Chronograph GMT Automatic Red Gold
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Montblanc Star Chronograph GMT Automatic 42 mm watch with red gold case, sapphire crystal case back, silver-colored guilloché dial, red-gold-plated feuille and baton hands, automatic movement with GMT and chronograph functions, date display, brown alligator-skin strap with triple-folding clasp. 101638