Montblanc - 110704
110704 Star Traditional Chronograph UTC Automatic Special "Carpe Diem"
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Montblanc Star Chronograph UTC Automatic Special "Carpe Diem" Modern mountaineering was born in the late 18th century, when triumphant alpinists first stood atop the summit of Mont Blanc, Europe’s highest peak. Another era was inaugurated almost simultaneously more than 1,000 kilometres to the north in Greenwich near London, when Greenwich Mean Time (GMT) defined a new fixed point for coordinating time measurement around the globe. The Montblanc Star Chronograph UTC Automatic celebrates both developments. Fine guilloché on its dial emanates from Montblanc’s emblem and evokes the power of the Alps’ most spectacular mountain to radiate its charisma throughout the world. An arrow on the hand for the second time zone points to the relevant time on the 24-hour scale on the flange. In this Special Edition the blue hands are combined with a longer, slender bright red seconds-hand. The seconds-hand with its skeletonised distinctive Montblanc emblem as a counterweight reminds us, with each glance, that our lives occour here and now: Carpe Diem Reference 110704