Montblanc - 113823
113823 Classique Date Automatic 39mm Guilloche
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Montblanc Star Classique Date Automatic The elegant appearance of the Star Classique Date Automatic is underlined by the slim case and the typical understated Star Classique design with precious red gold-plated hands and numerals. The refined guilloché dial with a date indication and central seconds focuses on essential and useful functionalities. A high-precision movement is housed in the slim 39 mm case with its filigree horns and curved, ergonomically shaped case back. Reference 113823